Stanowiska zrobotyzowane znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Służą one m.in. do szlifowania, cięcia, polerowania, a także do frezowania elementów. Pozwalają na zwiększenie dokładności obróbki i skracają czas pracy. Do frezowania stosuje się narzędzia wieloostrzowe, m.in. frezy walcowe, trzpieniowe i tarczowe. Frezowanie dzieli się na walcowe i kształtowe oraz na przeciwbieżne i współbieżne. Wykorzystywane jest to obróbki metali, tworzyw sztucznych i drewna.

Czym jest frezowanie?

Frezowanie to podstawowy rodzaj obróbki, który polega na zastosowaniu obracającego się narzędzia skrawającego do usuwania materiału z obrabianego przedmiotu. Proces ten jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i medycznym. Urządzenia do frezowania umożliwiają tworzenie elementów o nieregularnych kształtach. Sprawdzają się też podczas wykańczania powierzchni i tworzenia skomplikowanych wzorów na obrabianym przedmiocie. Frezowanie jest jednym z najbardziej wszechstronnych procesów obróbczych. Często stosuje się go również z innymi metodami, takimi jak wiercenie i toczenie. Duże firmy wykorzystuję do frezowania nowoczesne stanowiska zrobotyzowane.

Jakie są roboty do frezowania?

Współcześnie, coraz częściej do frezowania stosuje się roboty przemysłowe. Oferują one wiele korzyści w porównaniu z pracą ręczną i mogą być wykorzystywane do poprawy wydajności i efektywności na wiele sposobów. Zapewniają wyższą precyzję i krótszy czas pracy, a także większe bezpieczeństwo. Dzięki temu są opłacalne dla przedsiębiorstwa w dłuższej perspektywie, ponieważ mogą pracować całą dobę i tworzyć idealnie gładkie elementy. Do frezowania wykorzystuje się m.in. frezarki bramowe oraz frezarskie centra obróbcze, które służą do cięcia i kształtowania materiałów, takich jak stal, aluminium i inne metale.