Wśród stanowisk zrobotyzowanych firmy korzystają m.in. z robotów do paletyzacji. Jest to jeden z najczęściej automatyzowanych procesów w przedsiębiorstwach przemysłowych. Stosowany jest w celu zwiększenia konkurencyjności firmy, która chce wyróżnić się na rynku, zapewniając Klientom szybszą dostawę i poprawę jakości produkcji. Zadania takie jak paletyzacja charakteryzują się powtarzalnością i czasochłonnością, dlatego warto zastosować do ich wykonywania zautomatyzowane urządzenia.

Na czym polega paletyzacja?

Paletyzacja to proces, które polega na umieszczaniu towaru, np. zapakowanego w kartony na palecie, która to dalej przekazywana jest do magazynu lub działów wysyłki. Przygotowana paleta musi charakteryzować się stabilnością, a jednocześnie musi pomieścić jak największą ilość towaru, tak, aby wykorzystywać jak najmniej przestrzeni magazynowej. Paletyzatory wyposażone są w chwytaki do przenoszenia towaru.

Jaki robot do paletyzacji wybrać?

Decydując się na zakup robota do paletyzacji, należy zwrócić uwagę na jego zasięg i udźwig. W sprzedaży znajdują się urządzenia, które mogą paletyzować m.in. palety przemysłowe i europalety. Kolejnym ważnym parametrem jest wysokość podnoszenia pudełek. Istotna jest również wydajność paletyzatora, czyli ilość przenoszonych kartonów na minutę. Warto zdecydować się na stanowisko zrobotyzowane do paletyzacji dopasowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa i charakterystyki zachodzących w nim procesów, korzystając np. z usług firmy zajmującej się projektowaniem tego typu urządzeń. Do paletyzacji wykorzystuje się roboty poruszające się w różnych osiach, np. wzdłuż trzech osi. Mogą mieć też dodatkowe obrotowe ramiona.