Obróbka skrawaniem to proces wymagający wysokiej precyzji, dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich urządzeń oraz oprzyrządowania, które muszą być dobrane m.in. do właściwości obrabianego materiału. Czynność ta polega na zmianie wymiarów zewnętrznych produktu przez usunięcie nadmiaru materiału. Ten rodzaj obróbki można wykorzystywać m.in. do produkcji elementów ze stali nierdzewnej, aluminium, żeliwa i mosiądzu.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje obróbki skrawaniem?

Do najczęściej wykonywanych rodzajów obróbki zalicza się frezowanie, toczenie, drążenie, wiercenie i szlifowanie oraz wytaczanie i dłutowanie. Czynności te mają na celu m.in. kształtowanie płaszczyzn, rozwiercanie otworów i uzyskanie pożądanego kształtu elementu. Metoda polega na usuwaniu części obrabianego materiału, dlatego nazywana jest też obróbką ubytkową. Urządzenia, które stosowane są do obróbki skrawaniem to m.in. tokarki karuzelowe, numeryczne i konwencjonalne, trzyosiowe i pięcioosiowe frezarki bramowe, elektrodrążarki, a także maszyny do cięcia laserem, wodą i plazmą.

Jakie oprzyrządowanie stosuje się do obróbki skrawaniem?

Oprzyrządowanie maszyn do obróbki skrawaniem powinno być wykonane z wysokiej jakości, odpornych na uszkodzenia materiałów. Zapewni to ich długą żywotność, a także niezawodność podczas obrabiania elementów. Najczęściej stosowane oprzyrządowanie do urządzeń to różnego rodzaju noże, m.in. tokarskie, trzpieniowe i słupkowe, frezy tarczowe i walcowe, wiertła składane, węglikowe i HSS, tuleje ustawcze, redukcyjne i rozprężne, a także szczęki do uchwytów tokarskich, oprawki zaciskowe oraz wytaczadła. Do obrabiarek należy dobrać uchwyty służące do mocowania elementu, który ma być wygładzany.