Automatyzacja produkcji polega na wykorzystaniu technologii do zautomatyzowania procesów i działań, które w przeciwnym razie byłyby wykonywane ręcznie. Jest ona kluczowym elementem nowoczesnego przemysłu i jest wykorzystywana od dziesięcioleci w celu zwiększenia wydajności, redukcji kosztów i poprawy bezpieczeństwa pracy. Automatyzacja jest stosowana m.in. w przemyśle metalurgicznym, motoryzacyjnym, lotniczym, chemicznym, farmaceutycznym, a także w branży transportowej, logistycznej i elektronicznej. Roboty przeznaczone są zarówno do obróbki półproduktów, jak i do produkcji komponentów i do ich montażu. Zapewniają wysoką precyzję wykonania elementów, co jest istotne m.in. w branżach, w których ważne jest bezpieczeństwo stosowanych produktów.

Gdzie znajduje zastosowanie automatyka przemysłowa?

Nowoczesne systemy automatyki przemysłowej zastępują ludzi na stanowiskach, na których praca wymaga skupienia, precyzji, a także powtarzalności ruchów. Roboty efektywnie wykonują prace żmudne oraz obróbkę, która przeprowadzana jest w środowisku szkodliwym i niebezpiecznym dla człowieka. Są to czynności takie jak spawanie, cięcie, polerowanie i gratowanie. Dużą popularnością cieszą się roboty do pakowania i załadunku towarów oraz paletyzacji opakowań.

Jakie korzyści daje automatyjmzacja przemysłowa?

Wdrożenie automatyki przemysłowej zwiększa efektywność i produktywność. Prowadzi do skrócenia czasu produkcji, co skutkuje wzrostem wydajności. Systemy zautomatyzowane zmniejszają zapotrzebowanie na pracę ręczną i obniżają koszty związane z zatrudnieniem, takie jak płace i świadczenia. Ponadto nowoczesne systemy mogą być wykorzystywane do monitorowania procesów produkcyjnych, pomagając w identyfikacji usterek i potencjalnych problemów, zanim doprowadzą do przestojów. Automatyka przemysłowa przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy. Jest też niezawodna i wyklucza ryzyko wystąpienia błędów ludzkich.