Zrobotyzowane stanowiska szlifierskie znajdują coraz częściej zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są m.in. do obróbki wykańczającej elementów ze stali, żeliwa, aluminium i drewna. Dzięki nim powstają gotowe produkty z idealnie gładkimi krawędziami, wykonane z zachowaniem najwyższej precyzji. Ponadto, dzięki zastosowaniu programów komputerowych, maszyny te mogą osiągnąć świetne rezultaty, nieporównywalne do obróbki ręcznej. Dlaczego jeszcze warto w nie inwestować?

Jak działają roboty do szlifowania odlewów?

Roboty do szlifowania zazwyczaj wykonują czynności na podstawie rysunków 3D przygotowanych w odpowiednim oprogramowaniu. Ścieżka szlifowania może być też wskazywana za pomocą programu lub joysticka, czy panelu dotykowego. Nowoczesne zrobotyzowane stanowiska szlifierskie wyposażone są w czujniki odlewu, co daje gwarancję uzyskania bardzo wysokiej powtarzalności szlifowania. Wygodnym rozwiązaniem jest wyposażenie urządzenia w uchwyty, które można modyfikować, dzięki czemu nadają się do różnych rodzajów odlewów. Inne akcesoria, w które można wyposażyć roboty szlifierskie, to prasa do wybijania otworów, urządzenia do oczyszczania i usuwania rdzy, systemy wizyjne, a także końcówki do gwintowania i frezowania.

Jakie są zalety stosowania automatów szlifierskich?

Zrobotyzowane cele szlifierskie zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa. Wszelkie powstające podczas obróbki odpady i cząstki nie wpływają negatywnie na komfort i zdrowie pracowników oraz na środowisko naturalne. Kolejną zaletą automatów szlifierskich jest możliwość dostania się nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu mogą być wykorzystywane również do obróbki elementów mających nieregularne kształty i detali. Pozwalają na stałą kontrolę nad prędkością obrotową oraz ułatwiają optymalizację procesu. Korzystanie z tych nowoczesnych urządzeń jest zarówno bezpieczniejsze, jak i pozwala na szybką i dokładną obróbkę.