Stanowiska zrobotyzowane i maszyny przemysłowe potrzebują odpowiedniego zaprogramowania oraz systemu lub aplikacji, aby mogły efektywnie działać. Programy są również niezbędne do wysyłania maszynom poleceń oraz zbierania z nich danych potrzebnych do udoskonalania procesów. Jakie oprogramowanie firmy najczęściej stosują do obsługi maszyn przemysłowych?

Jak przebiega programowanie maszyn przemysłowych?

Programowanie maszyny przemysłowej można wykonać w trybie off-line, on-line lub metodą hybrydową. Do tego celu stosuje się wirtualne środowiska informatyczne. W zależności od wyboru producenta oprogramowania, integratorzy automatyki przemysłowej wybierają odpowiedni język programowania, np. Karel lub KRL oraz sterownik PLC.

Jak steruje się pracą robota?

Sterowanie maszyną przemysłową wykonuje się m.in. dzięki sterownikom PLC. Jest to narzędzie dopasowywane do konkretnego urządzenia, które pozwala na zdalne zarządzanie robotem. Służy nie tylko do wysyłania poleceń, ale też do zbierania danych pomiarowych, m.in. z czujników, transmisji danych i realizacji funkcji diagnostycznych. Jest ono powszechnie stosowane w zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Zarządzanie maszynami ułatwiają panele HMI, czyli dotykowe panele operatorskie.

Jakie firmy produkują aplikacje do maszyn przemysłowych?

Aplikacje oraz oprogramowanie służące do zarządzania maszynami przemysłowym i stanowiskami zrobotyzowanymi dostarcza wielu producentów. Do najpopularniejszych należą firmy: Siemens, Allen-Brandley, KUKA, Cognex oraz FANUC i TURUCK. Oferują one zaawansowane oprogramowania. Najczęściej firmy stosują programy SIMATIC, Connected Components Workbench i Cognex In-Sight 2800. Pozwalają one nie tylko na sterowanie maszynami przemysłowymi, ale również na wykrywanie błędów na wczesnym etapie, dzięki czemu pomagają zapobiegać kosztownym przestojom produkcyjnym.