Modernizacja maszyn przemysłowych i stanowisk zrobotyzowanych ma celu zwiększenie jakości lub szybkości produkcji. Poprawia też sprawność i wydłuża żywotność urządzenia. Jest to alternatywne rozwiązanie dla zakupu nowej maszyny. Pozwala na przywrócenie jej do sprawności bez ponoszenia tak dużych kosztów, jak jest to w przypadku inwestycji w nową maszynę. Modernizacja może też mieć na celu zmienienie funkcjonalności i właściwości stanowiska, np. rozszerzenie jego ustawień. Czy warto modernizować maszyny i kiedy należy to zrobić?

Na czym polega modernizacja maszyn przemysłowych?

Aby zaplanować modernizację maszyny przemysłowej, należy przeanalizować jej testy bezpieczeństwa i efektywności. Modernizacja może mieć też na celu dostosowanie urządzenia do zmieniających się standardów przemysłowych. Zazwyczaj polega na ulepszeniu pod względem mechanicznym, programowym w bądź na rozbudowie jej funkcji w celu udoskonalenia procesu produkcyjnego. Może być to wymiana układu bezpieczeństwa, napędu lub szaf sterowniczych.

Dlaczego warto modernizować stanowiska zrobotyzowane?

Inwestycja w modernizację stanowiska zrobotyzowane pozytywnie wpływa na atrakcyjność przedsiębiorstwa w oczach inwestorów, pracowników i klientów, a także na jego wydajność produkcyjną. Pomaga w utrzymaniu płynności produkcji oraz na zwiększenie jej dynamiki. Poprawia również bezpieczeństwo pracowników i zapobiega kosztownym przestojom w produkcji. Modernizacja zabezpiecza też przed dojściem do sytuacji, w której maszyna ulegnie awarii wymagającej długiej i kosztownej naprawy. Chroni też przedsiębiorstwo przez obciążającym, dużym kosztem zakupu nowego urządzenia. Dzięki zmianie funkcjonalności stanowiska, firma może oferować swoim klientom szybsze terminy realizacji zleceń, a także dostarczać wyższej jakości produkty.