Obróbka skrawaniem to najczęściej wykorzystywana metoda przygotowywania półproduktów i elementów z metalu. Umożliwia ona zmianę rozmiaru, kształtu, ale też właściwości metalowych części. Jest powszechnie stosowana w różnych gałęziach przemysłu, np. podczas wytwarzania podzespołów w branży maszynowej i automotive. Inne sposoby obrabiania półproduktów to m.in. obróbka cieplna, chemiczna i plastyczna.
Jakie są rodzaje obróbki metali?
Obróbka plastyczna polega m.in. na tłoczeniu przy pomocy pras mechanicznych, ciągnieniu, czyli wydłużaniu materiału, a także na gięciu i walcowaniu. Może być przeprowadzana zarówno na ciepło, jak i na zimno. Obróbka cieplna metali pozwala na zmianę kształtu elementu, dzięki podgrzaniu go do odpowiedniej temperatury. Daje ona praktycznie nieograniczone możliwości ich kształtowania. Celem obróbki chemicznej jest przede wszystkim zabezpieczenie elementów przed korozją. Dzięki niej, można zwiększyć wytrzymałość produktu, dzięki pokryciu go warstwą niklową lub niklowo-chromową. Wyróżnia się również obróbkę cieplno-chemiczną, m.in. chromowanie, nasiarczanie, nakrzemowanie, nawęglanie i cyjanowanie.
Na czym polega obróbka skrawaniem?
Obróbki skrawaniem przebiega poprzez usuwanie nadmiaru materiału z obrabianego elementu. Jej celem jest uzyskanie części o pożądanym rozmiarze i kształcie. Wyróżnia się m.in. obróbkę ubytkową, wiórową i ścierną, które przeprowadzane są przy pomocy narzędzi, takich jak dłutaki, frezy, piły, wiertła, ściernice oraz noże tokarskie. Do automatycznej obróbki stosowane są m.in. frezarki, wiertarki, szlifierki oraz tokarki. Zazwyczaj ostatnim etapem obróbki skrawaniem jest polerowanie i gładzenie, które mają na celu wykończenie produktu zgodnie z wymaganiami technicznymi. Nowoczesne przedsiębiorstwa korzystają z tokarek numerycznych, karuzelowych oraz z frezarek bramowych. Coraz częściej stosowana jest też w pełni zautomatyzowana obróbka skrawaniem CNC.