Coraz częściej projektowanie linii produkcyjnych to ostatni etap, na którym pomoc człowieka jest niezbędna w przypadku stosowana automatyzowanych maszyn. Starsze urządzenia wymagały stałej kontroli ze strony pracowników, jednak współcześnie jest ona coraz rzadziej potrzebna. Najczęściej ogranicza się do instalacji oprogramowania i wprowadzenia parametrów konkretnego procesu produkcyjnego. Systemy monitorujące i wbudowane czujniki same odnotowują błędy i wskazują źródła awarii. Wtedy operator musi zająć się jedynie ich naprawą bądź wymianą.
Na czym polega praca przy liniach produkcyjnych?
Obecnie praca człowieka ogranicza się do pracy umysłowej, a nie jak to było przez wiele lat do pracy fizycznej. Maszyny wykonują prace monotonne, wymagające i powtarzalne. Do zadań pracowników należy odpowiednie ustawienie parametrów maszyny, tak, by realizowała przygotowany wcześniej projekt. Zaletami automatycznych linii jest wzrost bezpieczeństwa ludzi, odciążenie ich od pracy fizycznej, a co za tym idzie możliwość wykorzystania ich potencjału w innych obszarach.
W przypadku nowoczesnych, automatycznych urządzeń, rola człowieka ogranicza się do projektowania linii produkcyjnej, a także jej uruchamiania i zatrzymywania.
Jak obsługuje się maszyny CNC?
Coraz częściej element linii produkcyjnych stanowią maszyny CNC. Działają one w oparciu o projekt przygotowany w oprogramowaniu CAD lub CAM. Gdy maszyna rozpoczyna pracę, operator musi dokonywać kontroli i ewentualnie zajmować się korektą błędów. W razie potrzeby zmienia i mocuje też narzędzia, które są wykorzystywane przez obrabiarkę. Inne pracy, w których człowiek jest niezbędny do konserwacja i serwisowanie urządzeń.